skip to Main Content

Take off – giver man fuld gas hver gang? Og hvordan med flaps?

Take off – giver man fuld gas hver gang? Og hvordan med flaps?

Normalt bruger man autothrottle, når man sætter take off thrust og det er sjældent det er fuld gas. Grunden hertil er at det sparer motorerne hvis de kører på en mindre belastning end max. Selvfølgelig bliver der ikke løbet nogen risici i forhold til sikkerheden og der er mange regler for hvor meget piloterne må reducere “gassen”.

Man kan dog også vælge at sætte thrusten manuelt, men standard er at bruge så meget hjælp fra de automatiske systemer, som er til rådighed.

Med hensyn til take off flaps så er der mange ting, der spiller ind i valget: vægten på flyveren, luftens temperatur, barometer trykket, vindretning, er der bjerge i nærheden, er der lokale støjrestriktioner man skal tage hensyn til, længden af startbane til rådighed og tilstand af startbanen.

Her er en lidt anderledes video af både starter og landinger – vi håber ikke det gør dig utryg, men at du blot finder det interessant.

Andre interessante spørgsmål du måske kunne være interesseret i

Mere om turburlens

Hjælp til flyangst

Hvad sker der ved motorstop i en helikopter?

Kan kabinebesætningen lande flyet?

Hvad gør en F16 pilot hvis han/ hun skal på toilettet?

Hvad hvis piloterne falder i søvn?

Hvis du selv har et spørgsmål?

Du kan stille os spørgsmål via vores engelske hjemmeside.

Mvh

Spørg Piloten

Kommentarer

kommentarer

This Post Has 0 Comments

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Back To Top