Forleden kunne man læse om et SAS fly på vej til Miami, der foretog en…
Må man have ADHD som Pilot?
Q: Må man have ADHD som pilot, jeg har altid vil være pilot lige siden jeg var tre år gammel. men kan ADHD forhændre mig i at blive pilot.
Kære Thomas,
Jeg har forsøgt efter bedste evne at finde lidt info, men jeg vil anbefale dig at tage kontakt til Flyvemedicinsk klinik.
http://www.rigshospitalet.dk/menu/AFDELINGER/Hjertecentret/Flyvemedicinsk+Klinik/
Efter min research at dømme (og det er ikke nogen garanti) så udelukker diagnosen ADD/ ADHD dig ikke for at blive pilot. Der er tilfælde hvor folk er ”vokset fra” ADD/ ADHD og såfremt du har været uden behov for medicin i 90 dage og derefter går gennem en række undersøgelser – så kan drømmen for dig måske godt gå i opfyldelse.
Det nævnes nogle steder at: selv med behov for medicin er det muligt at få luft under vingerne. Det vil i så fald være med en række restriktioner (hvilke er jeg ikke klar over) og kun som privat pilot – ikke pilot i kommerciel trafik.
Jeg fandt følgende hjemmesider til dig:
http://www.adhdpilots.org/
http://www.addadhdblog.com/adhd-medication-and-commercial-pilots/#3b2e
http://www.airlinepilotforums.com/pilot-health/18122-add-adhd-medical-applications.html
Jeg ønsker dig held og lykke med drømmen – håber det lykkedes!
På vegne af spørg piloten
Søren,
Hejsa! Jeg er 14 år! Jeg vil gerne være pilot, men jeg har svagt syn på øjnene’ på det ene har jeg -3,75 og det andet -3,50, hvis jeg får en form for operation eller laserbehandling kan jeg så stadig blive pilot? Jeg har også ADHD
Hejsa.
Jeg vil helst ikke ligge hovedet på blokken – men i stedet anbefale dig at kontakte:
http://www.rigshospitalet.dk/menu/AFDELINGER/Hjertecentret/Flyvemedicinsk+Klinik/
Tlf: 35 45 46 21
(mandag-torsdag mellem kl. 8.00 og 11.00 samt kl. 13.00 og 15.30. Fredag kl. 8.00-11.00)
Det er dem der har ekspertisen på området.
På vegne af spørg piloten,
Søren