Tak til dem der har skrevet til os. Vi er som udgangspunkt glade for at…

Var flyet tæt på kollision?
Q: Vi fik en skræmmende oplevelse på vores tur fra Rom til Kbh. Landingsstellet var slået ud, og alt virkede fredeligt. Pludselig accellererer og stiger flyet voldsomt. Efter nogle minutter med tavshed fra cockpittet melder piloten, at årsagen til den bratte stigning skulle findes hos flyet foran os og som fløj langsommere end forventet. Hvor tæt var vi på kollision her? Føler vi sidder lidt tilbage med en meget usikker følelse af, at noget kunne være gået rigtig galt. Hvad tænker I om denne hændelse? Bliver en sådan hændelse rapporteret?
A: Den manøvre som piloterne har udfyldt kaldes en Go Around. Hændelsen skal rapporteres. Man vil naturligvis gerne undgå, at fly skal gå rundt, da det koster både tid og brændstof (penge).
Da dine piloter skal omstille flyet fra landings konfiguration til stigning konfiguration går der typisk lidt tid før det er en prioritet at informere om hændelsen til passagerer.
Når et fly laver en anflyvning
Når et fly er på “approach” (anflyvning) har flyet en hastighed på typisk omkring 240 km/t. Det svinger selvfølgelig alt efter flytype of vindforhold. 240 km/t svarer til 4 km i minuttet (240/60).
Den typiske afstand mellem fly på en anflyvning er omkring de 4 km, og det hænger sammen med, at flyet typisk også er omkring 1 minut på landingsbanen.
Altså det tager ca 1 minut fra flyet lander til, at det forlader landingsbanen.
Og på et minut bevæger næste fly, der er på anflyvning sig…. ja 4 km. Det er så meget forenkelt forklaret, for i praksis afhænger sikkerhedsdistancen af flytype.
Derudover er det heller ikke helt lige meget hvilken type fly, der kommer bagefter.
To store fly skal f.eks. ikke have samme distance imellem sig, som et stort fly efterfulgt af et lille fly. Det hænger sammen med, at et stort fly medfører en vis form for turbulens (randhvivler). Man vil sikre sig, at det lille fly ikke bliver påvirket af det større fly. Det gør man ved at skabe større afstand, hvilket betyder at det større flys randhvivler ikke længere påvirker det lille fly, når det udfører landingen.
Der må kun være et fly på landingsbanen af gangen, og der kan være mange gode årsager til, at det nogen gange tager lidt længere tid for et fly at forlade banen.
På den ene side vil man gerne have et effektivt flow af fly. På den anden side vil man heller ikke have det så effektivt, at der ikke er plads til et fly, der er lidt langsommere end normalt til at forlade bane.
Hvor “tæt på” – er “tæt på”?
Når piloten anvender forklarringen om, at det har været for tæt på et andet fly, kan det blot betyde at distancen til flyet foran er blevet mindre end ca 4 km.
Flyet kan desværre ikke som en heiikopter bare holde sig i luften. Såfremt piloterne har bremset flyet op, så meget som det nu kan lade sig gøre, og er flyet ikke i en position til at lande er en go around nødvendigt.
En besked om “go around” kan komme fra tårnet, men piloterne kan også egenhændigt træffe den beslutning.
Go-around – er det farligt?
En go-around er ikke farlig. Det er en manøvre, der er fuld kontrollerbar for piloterne. Når piloterne er i simulator trænes forskellige go around scenarier, så manøvren for en pilot er helt standard.
Skulle du en dag opleve en go-around, er det ikke noget, der er farligt. Det skal derimod ses som en manøvre, der udføres for at undgå, at noget bliver farligt.
En go-around kan initieres af mange grunde. Det kan f.eks. være på grund af vejret, at anflyvningen ikke er udført indenfor visse parameter, at banen ikke er ledig, eller at piloterne af anden grund vurderer flyet ikke er klar til at udføre landingen – f.eks. hvis kabinen ikke er sikret.
I de fleste tilfælde vil en go-around betyde, at flyet er klar til en ny anflyvning indenfor ca 10 minutter.
Happy landings
Spørg Piloten
This Post Has 0 Comments