skip to Main Content

Hjælp – jeg skal flyve med en Boeing 737.

Vi modtager en del henvendelser omhandlende frygt for at flyve med Boeing 737 som har været meget i medierne på det seneste. Mange gange handler det om en helt banal misforståelse. Nemlig at der er flere versioner af B737.

Her er lidt om B737 MAX – den version af B737 som lige nu har flyveforbud.

B737 havde sin første flyvning i 1967. Dengang så den meget forskelligt ud i forhold til hvad vi ser nu. Der er bygget mere end 10.000 B737 siden Boeing startede produktionen, men og det er et meget vigtigt “men” – der er mange forskellige variationer af B737 og de adskiller sig væsentligt fra hinanden. Ideen har været at Boeing med tiden har udviklet bedre og bedre versioner af B737. Man har blandt andet skiftet motorerne ud og lavet andre modifikationer, som har gjort at nyere versioner af B737, har kunnet fragte flere passagerer, mere økonomisk, længere og hurtigere end tidligere versioner.

Den type der har været involveret i ulykker (Lion Air Flight 610 og Ethiopian Airlines Flight 302) og mediernes søgelys er B737 MAX. Dette er Boeings nyeste version af B737 og det var hensigten at det skulle være en super version af B737. Det gik bare ikke lige sådan.

B737 MAX flyver nemlig ikke lige nu – der er et verdensomspændende flyveforbud.

Flyveforbudet omfatter ikke tidligere versioner af B737, da de adskiller sig væsentlig fra B737 MAX.

Lidt om baggrunden for B737 MAX.

Der er på flymarkedet to store konkurrenter. Airbus og Boeing. Airbus kommer med et nyt fly “A320 NEO” som er et virkelig godt fly. Boeing har umiddelbart ikke noget modsvar til NEO, så en viderudvikling af den populære B737 sættes i gang. Man finder blandt andet på at sætte nye (større) motorer på og man laver en række andre små ændringer, alt sammen for at B737 MAX skal tage konkurrencen op mod Airbus nye super fly NEO. I den process opnår Boeing blandt andet at vægt og balance (tyngdepunktet) flyttes væsentligt på B737 MAX. Det finder man en løsning på. Som en sikkerhed installerer man et system, som er designet til at hjælpe piloterne så flyet føles som andre B737 fly. Dette “system” (MCAS) modtager inputs fra en sensor og problemet har vist sigt at være at hvis sensoren fejler, så kan en situation opstå, hvor MCAS istedet for at hjælpe piloterne, modarbejder dem. Det kan man selvfølgelig ikke have. Derfor er B737 MAX flyene i en fase hvor Boeing skal bevise overfor myndighederne og luftfartsindustrien, at man har foretaget ændringer, der gør at B737 MAX er sikkert at flyve med. Der er spekulationer om hvor lang tid den process vil tage. Lige nu forventer man forår 2020.

Vi håber det har skabt lidt ro på for alle de mange passagerer der ser flytypen B737 på deres billet.

Så lige en gang til for Prins Knud – tidligere versioner af B737 har ikke de samme design-udfordringer som B737 MAX.

Happy Landings,
Spørg Piloten

Følg os på facebook, instagram og youtube: https://www.facebook.com/spoerg.piloten/ https://www.instagram.com/ask.a.pilot/ https://www.youtube.com/channel/UCPjty8PNr02U3jfqfw5k1LA

Kommentarer

kommentarer

This Post Has 0 Comments

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Back To Top